Nastavovátko - analyzovátko :-)

21. května 2010 v 22:05 | Mipo |  Co se jinam nevešlo
Dnes snad jakýkoliv kus modelářské elektroniky komunikuje s počítačem. Jednou je počítač nutný pro nastavení, jindy pro vyhodnocení posbíraných dat či upgrade firmware.

Osobně mám seznam celkem dlouhý, aby toho nebylo málo každý kousek má svoji aplikaci, občas pro jistotu třeba i dvě a stále přibývají další a další...

Nabíječ Cellrpo10 - logování dat, nastavení, upgrade
Eagle TREE - vyhodnocení nalogovaných dat, nastavení, upgrade
DPR - vyhodnocení nalogovaných dat, nastavení
Vstabi - nastavení, upgrade
Vysílač HK6CH - nastavení
Regulátor CC ICE - vyhodnocování nalogovaných dat, nastavení,, upgrade
Gyro GY520 - nastavení
….

Aby toho nebylo málo, většina těchto prográmků existuje pouze pro Windows, který již nějaký ten pátek není v mém počítači vítán :-)
Nainstalování všech udělátek na "hlavním" pracovním notebooku je řešení sice možné, ale poněkud nepraktické. Tahat s sebou na letiště drahý notebook, pouštět virtualizované windows,…
A tak přišlo na řadu řešení náhradní. V úvahu přicházel nějaký netbook (celkem drahá sranda na těch pár minut nastavování, navíc výkon Atom-ových netbooků je celkem děsný, takže jiné využití by také nebylo).
Druhou možností bylo pořízení nějakého staršího notebooku co se bude válet v dílně a sloužit pouze jako nastavovátko - analyzovátko. Problémem v tomto případě je ve většině případů velikost, velmi často špatný mechanický stav a polomrtvé či mrtvé baterie, což je na letišti celkem problém. A to nemluvím o mizerné čitelnosti displejů většiny notebooků na denním světle či dokonce přímém slunci.
A tak čas plynul s občasným využitím pracovního notebooku a programováním hlavně doma. Jednoho dne se však naskytla možnost koupě staršího tabletu, který mě velmi zaujal. Sice to nemá klávesnici, ale zase je to hezky malé, nejde tomu ulomit displej,... :-)
O co se tedy konkrétně jedná?
tablet3

Fujitsu Stylistic ST4121

PIII-M 933 MHz ULV 
RAM 768 MB
HDD 30 GB
10.4" TFT 1024 x 768
Win XP Tablet PC
2xUSB 1, FW400, PCIEcard slot, Infra, wifi…Výbava tedy slušná, tablet má kovové šasi, což také není k zahození. Trošku jsem měl strach z absence klávesnice a "šmejdění" stylusem po displeji, což je v podstatě jediná možnost ovládání, pokud není připojená externí klávesnice a myš. Po prvním zapnutí jsem se také trošku vyděsil "vyblitosti" displeje, ale jinak bylo vše OK, ovládání stylusem je v pohodě a to včetně zadávání dat na virtuální klávesnici, výkon pro potřebné věci naprosto dostatečný. Jak mě displej vyděsil doma, o to více potěšíl venku a na přímém slunečním světle, čím více na něj svítí, tím lépe je čitelný a tak je venku dokonce možno vypnout podsvícení, což má velmi kladný vliv na výdrž baterie.
Celkem podstatnou věcí, kterou bylo nutno vyřešit je synchronizace dat, přecijen jsou na jiném počítači a stále je přetahovat například pomocí USBdisku je otrava. Pomohla báječná služba dropbox, což je synchronizace vybrané složky mezi PC a webovým úložištěm, služba je myslím pro max. 2GB dat zcela zdarma. Po nainstalování programu se vytvoří složka dropbox, která se sama automaticky synchronizuje na všech počítačích přihlášených k danému účtu.
Ještě jsem "přelinkoval" složku documents právě do složky dropbox a vše je teď bez starostí, jakmile je tablet připojen k internetu, všechna data se synchronizují a mám vždy vše i na svém hlavním PC.
Stejně tak když chci nějaká data přenést do tabletu, stačí je umístit do správné složky a dropbox se o vše postará.
jelikož tablet má "jen" USB1 porty, pořídil jsem ještě rozšiřující kartu s 2x USB2, ale je to celkem zbytečné, pro většinu "udělátek" to není potřeba.
Díky wifi také není problém s různými upgrady obslužného software i windows samotných.

Tak mám doma cool nastavovátko - analyzovátko, které se nezdráhám pohodit na letišti do trávy a v klidu jít létat, při dobře nastavených profilech napájení není problém aby vydrželo na letišti celý den na akumulátor, i když ten už není v nejlepší kondici. 
tablet2
tablet1
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama