"Obr" s pohonem z "mouchy"

22. června 2008 v 21:25 | Mipo |  Ostatní heli
Je to již delší dobu, co si strejda "výhodně" pořídil stavebnici ECO 8. Pár večerů na chalupě a bylo postaveno, pak se na něj nějakou dobu prášilo a teď konečně nadešel čas vše dotáhnout do konce. jakákoliv větší investice do vybavení se nám dělat rozhodně nechtěla, nastalo tedy horlivé prohledávání domácích zásob.

A jelikož kdo hledá, ten najde, tak dnes Eco mohlo do vzduchu. V šuplíku byly 4x HS 81 MG ze Snipera na cykliku, kousek vedle ležela ještě jedna HS 81, tak šup s ní na vrtulku. Ve Sniperovi je asi 3 týdny V-bar, takže bylo k dispozici i gyro, konkrétně Logictech LT2100. Trošku oříškem byl pohon, když se mi zalíbil motor, měl moc velkou hřídel, když se mi líbila hřídel, byl zase špatný motor... VE stavebnici k ECU byl 10Z pastorek na 3,15mm hřídel, hl. kolo má 180Z, takže převod jako blázen, v soukromé sbírce se nedařilo najít toho správného kandidáta... Až najednou, ani nevím kde se vykulil motor z Minititana, který mi kdysi někdo myslím dokonce daroval :-). V letadle vedle na stole se válel pack 3S A123, zamyšlení se nad počty a ono by to nějak mělo vyjít... Teď ještě čím to regulovat. Nakonec jediná použitelná volba byla Advance 45 opto heli, sice trošku přerostlý jedinec, ale co se dá dělat. Ještě malá komplikace s napájením serv, Regulátor je opto a nemá tedy BEC, naštěstí byl v šuplíku také jeden Helimania BEC. Definitivně poslední věcí která zbývá je přijímač, těch je díky mému nedávnému přechodu na 2,4 GHz doma celekm výběr, volba tedy padla na Schulze alpha 8.35. Chvilka šachování s komponenty a vše je na svém místě a ještě chvilka programování a vše je i předběžně naprogramováno (FX 18)
Malá rekapitulace vybavení:
Serva cykliky : 3x HS 81 MG
Servo vrtulky : HS 81
Gyro : LT 2100
Motor : setový z Minititana E325
Regulátor : Jeti Advance 45 opto heli
Přijímač : Schulze alpha 8.35
vysílač : Futaba FX 18
Ještě zvývalo vybrat nějaké listy a kabinku, dodělávat ten kus plastu a dřeváky co byly ve stavebnici se mi vůbec nechtělo... Kabinka pasuje stará ze Snipera, super, listy sice také, ale nakonec tam skončily trošku jiné. Při prohrabavání šuplíků na mě vypadly polosouměrné plastové listy 470mm, ani nevím odkud, ovšem, levotořivé! No co už, když je těch experimentů tolik, tak proč helinu ještě nerozmotat na druhou stranu, než je běžné. Přehodit řemen, reverzovat motor (ECO nemá volnoběžku, takže to bylo v pohodě) a ještě otočit kolektiv, nechtělo se mi přehaskládávat celou hlavu. Vyvážení listů, šup s nimi na heli a povinné vážení, váha ukázala 1100g, při průměru nějakých 106 cm to celkem jde :-)
První 3 lety proběhly na zahradě a víceméně to bylo jen poskaování a doladění vysílače, 3 let již v podstatě v kuse s měřením času, pohon umřel po až neskutečných 8 minutách :-)
Otáčky jsou sice opravdu minimalistické (obzvláště v dnešní přemotané době :-) ) ale díky listům s nosným profilem bohatě stačí, dojde k malému navýšení, pohon ještě nějakou tu energii v zásobě má, ale nejdříve musí ECO dostat vzpěry ocasní trubky.
Levotočivý rotor je sice nezvyk, ale jinak v pohodě, 7 minut osmiček, sem tam souvrat, couve to také, do baterek nabíječ nahustí po letu cca 1800 mAh, no uvidíme jaký bude další život tohoto "znovuzrozeného dědečka" , ale zábava s hledáním, bádáním a skládáním byla :-)
PS: Neberte tento článek jako radu co pořídit jako novou heli :-) A fotky někdy doplním lepší, bohužel jsem dnes měl k dispozici jen mobil..
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama